Kelio į laisvę gairės:

PrisijungimasPradinis Ką paliksime?
Ką paliksime? PDF Spausdinti El. paštas

 

. Homo sapiens? .

Ar tikrai žmogus mąstantis?...

20-tame amžiuje žmonių padaugėjo 4 kartus, tuo tarpu:

Gamyba išaugo ~ 40 kartų

Iškastinio kuro naudojimas ~ 16 kartų

Vandens sunaudojimas ~ 9 kartus

Žuvies sunaudojimas ~ 25 kartus

Anglies dvideginio išmetimas į atmosferą ~ 17 kartų !

(JTO duomenys)


. Kinija .

Erozijos paveikta daugiau nei trečdalis Kinijos teritorijos t.y. Apie 3,67 mln. km2. Uždruskėję žemės plotai atėmė apie 7 mln. ha žemės ūkio naudmenų. Apie 2,5mln. ha pakenkta miestų gamybos produktų, ir dar apie 7mln. ha užteršta pramonės atliekomis.

 

. Rusija .

Erozijos sunaikintų dirvožemių plotai kasmet padidėja 400 000-:-500 000ha. Erozija baigia įveikti du trečdalius Rusijos dirbamų žemių. Vandens erozija sukūrė apie 400 000 išgraužų, užimančių virš 500 000ha. Šeštadalis Rusijos žemių užteršta tiek, kad nebetinka net pramonės poreikiams.

 

. Iranas .

Beveik visa žemės ūkiui skirta žemė (94%) vertinama kaip degraduojanti, didelė jos dalis jau vidutiniškai ar net stipriai degradavusi. Uždruskėję apie 16 mln. ha.

 

. Pakistanas .

Degradavę virš 61% žemės ūkiui skirtų plotų.

 

. Indija .

Degradacijos pakenkta daugiau nei ketvirtadalis žemės ūkio naudmenų. Šliaužiančios kultivacijos sukelta erozija apnuogino virš 27 000km2 į rytus nuo Bicharos esančių žemės plotų. Apleista apie 2 mln. hektarų uždruskėjusios žemės.

 

. Haitis .

Fermeriams tinkamos žemės likę tik 32%, bet dar naudojama 61%. Žiauri erozija nuo 1980-tų metų sunaikino kasmet po 6000ha.

 

. Australija .

Virš 4.5 mln. ha sausumos, t.y. 10% visos dirbamos žemės ir virš 8% augmenijos plotų jau ženkliai pakenkti druskų. Nuo 1975 iki 1989m uždruskėję žemės plotai padvigubėjo.

 

*******

Senovėje kai kurių tautų žmonės batus siūdavo aukštyn užriestais pirštų galais, kad eidami ar bėgdami nepažeistų velėnos. Jie rūpinosi ne tik savimi, bet ir mumis, tolimais jų palikuonimis. O mes tiek nusikultūrinome, kad nesusimąstydami naikiname gyvybiškai svarbią aplinką neregėtais mastais.

 

*******

Žmonės kalti dėl kasdien išnykstančių apie 150 gyvūnijos ir augalijos rūšių.

 

*******

Žmonių egoizmas ir nenuovokumas pasiekė tokį absurdišką lygį, kad be gailesčio naikinama sudėtingiausia ekologinė sistema, susidaranti iš dešimčių milijonų augmenijos ir gyvūnijos rūšių...

 

*******

Didžiulėse JAV lygumose 1872 metais ganėsi 15 milijonų bizonų. Po 10 metų liko tik tūkstantis. Žmonėms prisireikė jų odos, tad  netrukus išžudė ir paskutinius.

 

*******

Kitu metu ir kitose vietose analogiška beprotybė pasireiškė žudant, nuodijant paukščius, banginius, kotikus, voveres, lapes ir daugybę kitų sausumos ir vandens gyventojų. Dažnai apie jų egzistavimą net neįtardavo baisiais chemikalais nuodijantys laukus, vandenis, kirsdami miškus, teršdami atmosferą.

 

=>

Skaitydamas šias eilutes, mielas broli, sese, tu piktiniesi neapsakomu barbariškumu, bet truputį pamąstyk, kiek pats tęsi šiuos juodus darbus, besistengdamas uždirbti papildomą centą už didesnę išaugusią braškę ar sutaupyti, pirkdamas nuodingas valymo, skalbimo priemones...

 

=>

Ką apie mus galvos mūsų anūkai, besidžiaugdami milijonais augalų ir gyvūnų rūšių, kuriuos mes jiems paliksim tik paveikslėliuose? Juk, jei nesustosime, jau per ateinančius 30 metų išnaikinsime 25% visų gyvūnijos ir augalijos rūšių!

 

=>

Vertėtų prisiminti, kad gamtoje viskas glaudžiai susiję, tad ekologinės sistemos degradacija tęsis net ir sustojus techninei pabaisai.  

=> Ar tiki, kad yra pasaulyje dorų žmonių, kuriems tai rūpėjo dar tada, kai tu „tebeskraidei su gandrais“?        

=> Ar nemanai, kad jau laikas IR TAU nors pirštą pakrutinti, kad mažiau dvoktų mūsų gintarinis pajūris, kad ne taip greitai pelkėtų ežerai, kad mažiau gimtų invalidų vaikų?        

=>  Ar nemanai, kad laikas pradėti branginti bent jau savo sveikatą?

 

=>

Post scriptum

Dalyvavau Vokietijoje dideliame tarptautiniame seminare, susijusiame su ekologija. Renginys vyko gražioje viloje, prie ežero, miško apsuptyje. Vakare piknikas – alus, vynas, kepsniai...

Oras puikus. Nuėjau pasivaikščioti prie ežero. Nė vieno uodo! Gal tai ir gerai, jei esi gerokai „įkalęs“ alaus ar vyno, dosniai siūlomo organizatorių. Juk ramybė; nezyzia įkyriai apie ausis, nekanda...

Man pasidarė kraupu... Pasidžiaugiau tik tuo, kad pas mus, Žemaitijoje, o ir visoje Lietuvoje dar yra ir uodų, ir musių, ir gyvačių, ir gandrų... Pas mus dar ta pusiausvyra... pasvirusi mažiau...

Ar išsaugosim savo vaikaičiams nors tai, ką dar turim? Čia jau klausimas ne Prezidentui, ne Vyriausybei, o tau, miela sese, mielas broli!

Pasistenkime, pasidomėkime, kad tie klausimai būtų mums kuo aiškesni, suprantamesni. Įsigilinkime j to svarbą. Ir padarykime viską, kas nuo mūsų priklauso, kad mūsų Motina Žemė išliktų kuo sveikesnė!

Gyvenkime taip, kad su mumis Žemėje būtų jaukiau, geriau, nei be mūsų.

Kad Žemėje būtų daugiau džiaugsmo, meilės!

Nuoširdus AČIŪ už kantrybę ir supratingumą!

 

Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai

 

//